NAJWAŻNIEJSZE POSTĘPY W LECZENIU RAKA W 2012 r.
W rocznym raporcie Clinical Cancer Advances 2012 Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO) opublikowało wykaz i omówienie 17 najważniejszych osiągnięć w klinicznych badaniach nad rakiem, które mogą mieć istotny wpływ na praktykę kliniczną. Raport ten obejmuje okres od października 2011 r. do września 2012 r. W raporcie tym wymienino też 70 „godnych uwagi” postępów, które jednak nie zostały jeszcze zastosowane w praktyce.
Dr Bruce Roth, współautor raportu powiedział, że w opiece onkologicznej dokonał się znaczny postęp dzięki nowym środkom terapeutycznym nawet w nowotworach, w których już stosowano różne możliwości terapeutyczne, jak również określaniu czynników, które pozwolą na przewidywanie odpowiedzi na leczenie. Raport ASCO uwypukla najważniejsze z tych postępów, które będą miały wpływ na życie pacjentów onkologicznych.
5 najważniejszych z tych postępów omawiam poniżej, a z pozostałymi można się zapoznać na stronie www.cancerprogress.net/latest_advances.html .
1. Ewerolimus (Afinitor) w hormonopozytwnym raku piersi. Ewerolimus, który jest inhibitorem mTOR dotychczas stosowanym w leczeniu raka komórek nerkowych został zaaprobowany przez amerykańską Food and Drug Administration do stosowania wraz z eksemestanem (Aromasin) u kobiet z hormonopozytywnym rakiem piersi, który rozszerza się pomimo wstępnego leczenia go inhibitorem aromatazy. Podstawą do tej decyzji były wyniki badania BOLERO-2 z udziałem 724 pacjentek, które zostało przerwane z uwagi na zaobserwowane korzyści. Połączenie ewerolimusu z eksamestenem zwiększało medianę czasu do progresji choroby do 10,6 miesiąca, w porównaniu do 4,1 miesiąca po samym eksamestanie.
2. T-DM1 w HER-2 pozytywnym raku piersi z przerzutami. T-DM1 oczekujące obecnie na aprobatę Food and Drug Administration stanowi połączenie przeciwciała ant-HER-2 trastuzumabu z cytotoksyczną emanazyną. W decydującym badaniu EMILIA z udziałem 991 pacjentek z HER-2 dodatnim rakiem piersi z przerzutami, które przestały reagować na trastuzumab w porównaniu z aktualnym, standardowym leczeniem kapecytabiną (Xeloda) lub lapatynibem (Tykerb), T-DM1 wydłużało przeżycie. Po dwóch latach mediana przeżycia wynosiła 65,4% przy stosowaniu T-DM1 w porównaniu do 47,5% w leczeniu standardowym.
3. Przedoperacyjna chemo- i radioterapia raka przełyku. Badanie fazy III z udziałem 366 pacjentów z rakiem przełyku lub złącza żołądkowo-przełykowego wykazało, że chemioterapia przedoperacyjna (karboplatyna, paklitaksel) łącznie z radioterapią, po której następował zabieg operaracyjny przynosiła istotne korzyści w porównaniu z samym zabiegiem. Pacjenci poddani leczeniu przedoperacyjnemu mieli dwukrotnie dłuższy okres przeżycia (mediana ogólnego przeżycia 49 vs 24 miesiące), a u 29% nastąpiła pełna remisja.
4. Badania przesiewowe giętkim wziernikiem esicy zmniejsza umieralność spowodowaną rakiem okrężnicy. W dużym badaniu amerykańskim obejmującym 154 tysiące osób z mediana obserwacji 11,9 lat stwierdzono znamienne zmniejszenie częstości występowania przypadków raka okrężnicy (o 21%) i zgonów (26%). Badanie to potwierdziło wyniki wcześniejszych badań angielskich i włoskich.
5. Enzalutamid (Xtandi) w późnym stadium raka prostaty. Enzalutamid uzyskał aprobatę Food and Drug Administration do stosowanie u mężczyzn z opornym na kastrację rakiem prostaty, wcześniej leczonych docetakselem. Badanie ARRIM obejmujące 1199 pacjentów zostało przerwane z uwagi na korzystne efekty w długości przeżycia chorych. Mediana przeżycia pacjentów leczonych enzalutamidem wynosiła 18,4 miesiąca, natomiast w grupie otrzymujących placebo 13,6 miesiąca.
Przygotował J. Łazowski